# Efterlysning av artisters gravar
Author: frkfilmia

Jag försöker kartlägga alla enligt mig viktiga artisters (från ca 1910-1950 såklart) gravar. Men jag har ännu inte lyckats finna alla, därför gör jag nu en efterlysning och hoppas på att någon annan har varit en mer effektiv detektiv på detta område. Jag har självklart tittat på Klassikerfilms fina sida redan och har inte kunnat se att dessa artister finns med där. Är någon intresserad av att engagera sig i detta så finns lite mer info att hämta hos mig om födelsenamn osv (en hel del av dessa namn är alltså inte vad de heter i arkiven bör jag ju säga). En enda hittad grav till skulle glädja mig så alla bidrag är välkomna! Vet jag om någon artists grav som någon annan är på jakt efter så hjälper jag självklart gärna till med det.

Följande artisters gravar är det som jag saknar uppgift om:

**Elsie Albiin** 1921-2009, kan vara begravd i Danmark                **Benkt-Åke Benktsson** 1907-1957, troligen begravd i Malmö             **Stina Berg** 1869-1930, gift Karlsson, troligen begravd i Stockholmsområdet                                                                   **Harriet Bosse** 1878-1961, möjligen begravd i Norge (Oslo)          **John Ekman** 1880-1949                                                                **Emy Hagman** 1906-1976, troligen begravd i Stockholm eller Göteborg **Ivan Hedqvist** 1880-1935, troligen begravd i Sthlm eller Uppsala   **Rut Holm** 1900-1971, troligen begravd i Sthlm eller Avesta              **Jullan Kindahl** 1885-1979, hennes man Arvid K. är begravd på Malmö östra kyrkogård avd E kv 3 nr 113, men hittar inte att hon finns där    **Viveca Lindfors** 1920-1995, kan vara begravd i USA eller Uppsala   **Nils Lundell** 1889-1943, borde vara begravd i Sthlm                    **Harry Persson** (skådespelaren alltså) 1906-1961, troligen begravd i Malmö                                                                                 

**Tutta Rolf** 1907-1994, kan vara begravd i Los Angeles eller i Oslo  **Katie Rolfsen** 1902-1966, kan vara begravd i Oslo                      **Aina Rosén** 1909-1994, troligen begravd i Göteborg eller Sthlm  

**Gunnar Sjöberg** 1909-1977                                                     

**Sonja Wigert** 1913-1980, kan vara begravd i Norge eller i Spanien  

**Torsten Winge** 1886-1969, kan vara begravd i Stockholm eller kanske Norrköping.                                                               

**Mona Geijer-Falkner** 1887-1973, troligen begravd i Sthlm.   

Karl Wehle undrar jag dessutom både var han kan vara begravd, Wien kanske? Och varför han dog så ung? Någon som vet något? På Wikipedia anges öroninflammation, men är det möjligt?

Mvh

## Comment 1
Author: Egbert

Emy Hagman vilar i Engelbrektskyrkans Columbarium i Stockholm som Emma Hagman. Även annalisa Ericson finns där liksom Åke Grönberg Git Gay och Mille Schmidt.

Aina Rosén (Gift Rodin) vilar i minneslunden på skogskyrkogården liksom hennes make regissören Gösta Rodin.

Ang Karl Wehle så har jag en LP med hans musik och på baksidan står en liten presentation av Karl och där står det på slutet bara att han drabbade av en infektion och avled.

Presentationen är skriven av en Bertil Wehle, som ju kan vara en son till Karl.

Benny

## Comment 2
Author: Egbert

Mona Geijer-Falkner ligger begravd på Skogskyrkogården som Emilia Dedemona Geijer-Falkner. Adressen är: Kvarter15, Gravplats 607

Benny

## Comment 3
Author: frkfilmia

Tusen tack Egbert!

Det var snabbt svarat och flera på en gång, tackar tackar!

Vi kanske ses på Filmstadens dag förresten? Nästa söndag, se Lars-Olofs inlägg. Vore trevligt!

Mvh

Frk Filmia

## Comment 4
Author: Egbert

Det är bara roligt att kunna hjälpa till. ![Glad](http://pilsnerfilm.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Min ursprungliga tanke var att dyka upp på filmstadens dag men tyvärr samanfaller det med flickvännens födelsedag så det får bli släktträff med tårta istället för min del.

Benny

## Comment 5
Author: Egbert

Jag måste rätta mig själv i vad jag skrev i svar #1. Efter att ha varit i Engelbrektskyrkans Columbarium idag för att fota några gravar så upptäckte jag att det stod Emy Hagman på hennes grav och inte Emma som jag felaktigt skrev tidigare.

Mvh

Benny

## Comment 6
Author: mondeo

Egbert (Benny) gör en insatts pyramidon när det gäller att fotografera filmpersonligheters gravplatser.

Vi vet att gravplatser tyvärr försvinner men genom Bennys insatts kan vi i evinnerliga tider beskåda gravplatserna. Gå in på klasssikerfilm.se som Frk Filmia gjorde så kan du se de mycket vackra gravplatserna:

[http://www.klassikerfilm.se/gravplatser.htm](http://www.klassikerfilm.se/gravplatser.htm)

  
Inom kort kommer bl.a Åke Grönberg och Birgit Tengroths gravplatser att läggas in på sidan.

  
Frk Filmia har presenterat flera intressanta skådespelarnamn, vi får se vad Benny hittar på i framtiden (det finns kanske andra som har gravar nära sig som kan förevigas).

Kulturinsatts är bara förnamnet!
