# Filmstadens Dag 29 augusti!
Author: Lars-Olof

_När brylcreem var kung och kromet blänkte.._

_

Filmstadens Dag

..tar dig med till ett svunnet decennium

 Den 29 augusti från kl. 12.00 tar Filmstadens Kultur med dig på en nostalgitripp till 50-talet. Vi bjuder på en stor familjefest i Filmstaden Råsunda med något för alla åldrar. Här kommer du uppleva musiken, dansen, bilarna, reklamfilmerna från 50-talet i en miljö som andas filmhistoria och vars mark trampats av alla de stora inom svensk film.  
Och som brukligt är kommer TOFS, Thor Odert Folke Sällskapet, att närvara med Vitstombola, scen ur Pensionat Paradiset samt filmhistorisk allsång. Jag menar det!

_

**Från scenen bjuder vi på Rockabilly (The Troubled Three), Elvis, Country (Cookies´n Beans), James Hollingworth (tidlösa barn- och vuxenklassiker), Midnight Rounders (Lindy Hop) och Miss Reindeergarten (filmhistorisk allsång).**

**Stockholm American Car Club visar stolt upp sina bilar och Club Victoria sina gamla sk****ö****na moppar. P****å** **omr****å****det har vi guidade visningar, barncasting med tv****å** **av Sveriges fr****ä****msta rollbes****ä****ttare, Catti Edfeldt och Maggie Widstrand, dubbning f****ö****r barn och ungdomar, 50-talsmarknad, styling, fotografering (g****ö****r din egen "filmis"), utomhusvisning av Grease (kom och sjung m****é****) p****å** **storduk, visning av gamla reklamfilmer, barnaktiviteter, bio, caf****é****er och restauranger och mycket mer. Vi bjudet t o m p****å** **tidstypisk l****ä****sk!**

**Program till Filmstadens Dag 29 augusti**

**STORA SCENEN**

12.30 **Midnight Rounders** visar hur Lindy Hop ska dansas och ger därefter en liten kurs för alla som är sugna att prova på.

13.15 **Elvis** is entering the the building..

13.30  Thor Modéen-sällskapet **TOFS** visar special effects från Pensionat Paradiset..

14.15  **James Hollingworth med band** framför tidlösa barn- (och vuxen-) klassiker.

15.15  **Miss Reindeergarten** leder tillsammans med Blåsing Boys årets filmhistorisk allsång!   

15.45  **Elvis** is ånyo entering the building..

16.15  **The Troubled Three**, stekhet rockabilly med de nya stjärnorna på Rockabillyhimlen.

17.15  **Cookies´n Beans.** Smäktande och rivig country med de skivaktuella bönorna.

**UTOMHUSVISNING - Grease, kom och sjung med!**

Kl 18.00 visar Filmstaden Kultur i samarbete med HusmanHagberg kultfilmen Grease med John Travolta och Olivia Newton-John på storduk.  Vi kör allsång och dansar till alla oförglömliga hits.

Obs! Filmen visas med engelsk text.

Plats: Ingmar Bergmans torg.

**GUIDADE VISNINGAR**

Följ med våra guider på en tur i Filmstadens historia - med tåg! Vår guide berättar hur det gick till när filmen kom till Sverige, hur Sveriges Hollywood kom att ligga just här i Råsunda och Ni kommer dessutom få höra skvaller om gamla filmstjärnor som levt och arbetat i detta fantastiska område.

Tåget startar kl 12.30 och forsätter sedan CA var 30:e minut fram till kl 17.00.

Pris: 10: - Betalas vi ombordstigning

Plats: Torget framför biografen

Hemsida: [www.filmstadenskultur.se](http://www.filmstadenskultur.se/)

**GÖR DIN EGEN FILMIS**

Make Up Artister från Mist Stockholm stylar dig i rätt 50-talsstil, du får låna kläder och HP fotograferar dig och ser till att du går hem med en alldeles egen filmis av dig själv!

Plats: Barnområdet bakom Portvaktsstugan

Hemsida: [www.mist.se](http://www.mist.se/), [www.hp.se](www.hp.se)

**CASTING**

Kom och provfilma! **SF:**s Catti Edfeldt och Maggie Widstrand, två av Sveriges främsta barn- och ungdomscastare, söker nya barn- och ungdomstalanger i alla åldrar, bl. a till ungdomsfilmen Poneh - en skruvad ungdomskomedi med musikalinslag.

Plats: Ljusgården i Klädlogehuset

Tid: kl 12-17

**DUBBNING**

I SDI:s ljudstudios får du chansen att testa dina färdigheter i att dubba film. För barn mellan 10-15 år.

Anmälan: På plats. Begränsat antal deltagare.

Plats: Administrationshuset

Hemsida: [www.sdimedia.com](www.sdimedia.com)

**FILM - Biografen Filmstaden Råsunda**

Dagen till ära visar  Biografen Filmstaden Råsunda hemliga smygpremiärer.

I den lilla salongen **Operan** (Ingmar Bergmans visningsrum) får du en guidad tur samt se film med tidsenlig teknik.

I **Salong Anna-Lisa** visas reklamfilmer från 50-, 60- och 70-talet.

**Tider**: Se SF:s hemsida fr. o m 25/8 samt vid biografen den 29/8

**Biljetter** till guidningar och filmvisningar köps/bokas i biografens kassa eller via SF:s hemsida fr. o m 25/8

**Priser:** Smygpremiärer ordinarie pris, guidningar och reklamfilm 20 kr.

Biografen öppnar kl 11.00

Hemsida: [www.sf.se](http://www.sf.se/)

**50-TALSMARKNAD**

På torget framför biografen finner du 50-talsmarknaden, med vintage- och barnkläder, skivor och prylar från 50-talet. Här hittar du kläderna och prylarna du inte visste att du behövde!

**DOWNEY´S BLOMSTER & JAZZ**

Madelin Downey, stylist och florist med vintagestil som specialité, tar med en portabel salong och sätter upp damernas hår i 50-tals frisyrer. Priset är riktigt gammaldags, endast 50 kr.

Plats: Torget framför biografen.

Hemsida: [www.downey.se](http://www.downey.se/)

**TATUERINGAR**

Lilla Gatans Tattoo ger dig en tidstypisk och fräck tatuering. Obs! Inga nålar!

Plats: Torget framför biografen.

Hemsida: [www.lillagatanstatuering.com](http://www.lillagatanstatuering.com/)

**BILAR OCH MOPPAR**

Stockholm American Car Club visar stolt upp sett urval av sina fantastiska bilar och Club Victoria demonstrerar och visar upp sina mopeder.

Plats: Bilar i entrén och mopederna vid Regissörsvillan

Hemsida: [www.stockholmacc.se](http://www.stockholmacc.se/), [www.club-victoria.nu](http://www.club-victoria.nu/)

**GREENSCREENSTUDIO**

Studiefrämjandet introducerar dig till den senaste greenscreentekniken - se dig själv i en virtuell miljö tillsammans med kända skådespelare och testa att i realtid förvränga ett ansikte till olika grimaser och uttryck.

Plats: Ljusgården i Klädlogehuset.

Anmälan: på plats. Begränsat antal deltagare.

Hemsida: [http://vimeo.com/videos/search:starenby/96add6bb](http://vimeo.com/videos/search:starenby/96add6bb)

**BARNKUL HOS UNIVERSAL**

Hos Universal träffar alla barn Nicke Nyfiken, Molly Mus och Barbie. Ni kan även pröva på att sjunga med i Barbie-sing-a long, och så visas det en smygpremiär på en aktuell barnfilm.

Plats: Laboratoriehuset

Hemsida: [www.nbcuni.com](http://www.nbcuni.com/)

**KONSTNÄRER**

Annica Johansson ställer ut sina målningar ur serien "Garbo is back" i ljusgården vid Klädlogehuset på Thor Modéens plats.

Aja Murray-Thorén visar bl. a sina berömda strutstavlor i och utanför sin ateljé vid laboratoriet, mitt emot Regissörsvillan.

Hemsida: [www.aja.se](http://www.aja.se/), [www.palsternacka.se](http://www.palsternacka.se/)

**FILMSÄLLSKAP**

Några av Sveriges filmsällskap berättar om sin verksamhet och sina idoler! Möt Thor Modéen-sällskapet TOFS, som dagen till ära har vitstombola samt Ekmansällskapet och Jules Sylvainsällskapet som delar med sig av sina kunskaper om sina idoler och säljer skivor och böcker.

Plats: Torget framför biografen

Hemsida: [www.tofs.se](http://www.tofs.se/), [www.ekmansallskapet.se](http://www.ekmansallskapet.se/), [www.jules-sylvain.se](http://www.jules-sylvain.se/)

**PORTVAKTSSTUGANS VÅFFELKAFÉ**

Besök Portvaktsstugan som är inrett i 1920-40-talsstil! Dom flesta möbler är till salu och rekvisitan har du förmodligen sett i någon gammal film. Här serveras kaffet i porslinskanna och du kan äta filmstjärnevåfflor eller sju sorters kakor medan du bläddrar i vårt lilla filmbibliotek.  I vår fina presentbutik hittar du allt från fantastiska böcker till filmiskortlekar, biokarameller och gamla filmaffischer.  

Plats: Portvaktsstugan vid Portalen.

Hemsida: [www.filmstadenskultur.se](www.filmstadenskultur.se)

## Comment 1
Author: Lars-Olof

Kl. 15.15 börjar allsången med Miss Reindeergarten och Blåsing Boys från Tutahult\*

\* Blåsing Boys består av delar från TOFS.

## Comment 2
Author: veritas

Gissa om jag gärna hade varit med på detta - men det finns tyvärr inte en chans.

Jag är säker på att ni får en fantastisk dag tillsammans.

## Comment 3
Author: Lars-Olof

Du får kolla filmklippet på YouTube på söndag...

## Comment 4
Author: veritas

Lovar och försäkrar

## Comment 5
Author: Lars-Olof

Nu är det tillagt detaljerat program.

Notera de viktiga hålltiderna.

## Comment 6
Author: Lars-Olof

Vilken fantastisk dag det blev...i alla fall tills det kraftiga regn som föll lokalt över Filmstaden vid pass kvart över tre.

_Innan kvart över tre var det tjockt med folk i hela Filmstaden - det var liv och rörelse. Vitstombolan gick för högvarv och det var mycket folk som var intresserade i våra filmhistoriska sällskap som camperade ihop, TOFS, Thor Odert Folke Sällskapet (Thor Modéens vänner), Ekmansällskapet och Jules Sylvain-sällskapet.  _

Ungefär precis när Blåsing Boys med Miss Reindeergarten skulle äntra scenen kom regnet, eller skyfallet. Och publiken flydde inomhus...eller rent av hem. Det var några tappra som höll ut hela dagen...  
45 minuter försenade kunde vi dra i gång vår allsång. Allsången blev trots allt mycket lyckad då vi lyckades hålla humöret uppe på de modiga personer som i skydd av sina paraplyer gjorde sina stämmor hörda.
